2007-02-20

Perłowe wtyczki pocztowe

Pisałem o chęci poznania C++, ale wygląda na to, że na razie utknąłem w Perl-u. Muszę przyznać jednak, że jest on bardzo przydatny i przyjemny w użyciu (w naszej firmie popularnością może ustępować jedynie php który, o zgrozo, jest używany nie w konstrukcji stron, lecz przy konstrukcji skryptów).

Temat tego wpisu jest zlinkowany ze stroną programu Qpsmtpd - bardzo elastycznym demonem SMTP. Heca polega na tym, iż elastyczność jest osiągnięta poprzez rozbudowany system wtyczek (plugin-ów) pisanych w Perl-u właśnie (które to wtyczki ostatnio tworzę).
Swoje własne (po)twory wtyczko-podobne można zacząć pisać już po zapoznaniu się z dołączonymi na starcie wtyczkami (są np. wtyczki sprawdzające częstotliwość połączeń, lub pośredniczące w wywołaniach antywirusa) oraz z bibliotekami programu (no chyba że ktoś jest wybitnie utalentowany - nie tak jak ja). Jeśli jakiś czytający wykaże zainteresowanie, to mogę zamieścić tutaj jakiegoś mojego potworka razem z krótkim objaśnieniem co i po co.
Hmm... może warto byłoby opisać Qpsmtpd dla strony "Debian Package a Day"? Pomyślimy...

Link na deser:
Zabbix - narzędzie do monitorowania różnorakich zasobów poprzez SMTP i/lub osobny program kliencki. Opiszę go dokładniej w niedalekiej przyszłości.
^(O.O)^

Brak komentarzy: