2011-05-06

Kurs kursowi nie równy

Zajęcia CCNA trwają w najlepsze.

Poszczególne semestry różnią się od siebie dość znacząco, choć zdają się czerpać z siebie nawzajem. Napiszę tutaj pokrótce o kursie w wersji 4.0.

Semestr 1, Network Fundamentals - jak sama nazwa wskazuje, zawiera głównie podstawy. W poprzednich wydaniach było tutaj sporo fizyki, jak na przykład dokładnie wyłożona teoria odnośnie występowania interferencji w kablach UTP/STP i coaxial, razem z objaśnieniem czemu w dwóch pierwszych kable są poskręcane, jak są poskręcane, etc. Dodam jeszcze, że we wcześniejszej wersji ta część kursu dostępna była jedynie po angielsku.
Obecnie semestr nadal zawiera teorię, ale starannie dobraną i odrobinę bardziej przydatną. Jest też polski przedkład, choć widać, że materiały we Flash-u nie zostały dostosowane do tłumaczenia.
Podsumowując - są tutaj solidne podstawy, które gwarantują zrozumienie późniejszych części kursu. Dla osób wiedzo-odpornych lub mających problemy z matematyką będzie to droga przez mękę i zapowiedź tego co czeka ich dalej (płynne przechodzenie z notacji dziesiętnej na binarną jest niezbęde do pozytywnego zaliczenia kursu i przewija się w egazminach końcowych każdego semestru).

Semestr 2, Routing Protocols and Concepts - czyli pierwszy poważny kontakt ze sprzętem, mniej teorii, dużo ćwiczeń. No - może nie do końca pierwszy kontakt, gdyż podstawy interakcji z Internetwork Operating System (IOS, nie mylić z iOS) poznaje się już wcześniej. Teorii również niby mniej, ale detale dot. omawianych protokołów routingu trzeba wykuć. Semestr jest dostępny w wersji polskojęzycznej, co trochę ułatwia odbiór.
Z mojego punktu widzenia semestr ten był najciekawszy i najbardziej życiowy. Informacje tutaj zawarte przydają się w każdej sieci obejmującej więcej niż jedną lokację.

Semestr 3, LAN Switching and Wireless
- switche, switche, switche... Sprawy opisane w tym semestrze są poniekąd bliższe użytkownikowi, mniej abstrakcyjne i bardziej powszechne. W moim odczuciu całość jest przydatna raczej w większych organizacjach i absolwent kursu ma małe szanse na spotkanie się z opisywanymi technikami, nie mówiąc już o 3-warstwowym modelu hierarchicznym LANu. Należy nadmienić, że od tego semestru materiały są dostępne wyłącznie w języku angielskim.

Semestr 4, Accessing the WAN - cóż... nie wiem jak dokładnie opisać to co tu się dzieje, gdyż jeszcze brnę przez materiały i ćwiczenia. Na tę chwilę mogę jedynie powiedzieć, że semestr wydaje się raczej rozszerzeniem semestru drugiego. Materiału jest jednak sporo i nie wyobrażam sobie jak możnaby połączyć semestry 2 i 4 w całość. Jedno jest pewne - teorii jest nadal sporo i duża jej część opisuje technologie, z którymi absolwent kursu nie będzie miał nic wspólnego.

Osobny akapit należy się Packet Tracer-owi. Jest to program od Cisco symulujący działanie sieci. Można w nim sobie skonfigurować działąjącą (albo i nie) sieć - złożoną oczywiście ze sprzętu Cisco. Emulacja nie jest doskonała i w późniejszych semestrach napotyka się na funkcje, które w obecnej wersji (w chwili pisania - 5.3.1) programu nie występują. Jeśli porówna się listingi dostępnych komend zwracane przez prawdziwy IOS i przez ten emulowany, widać, że ten drugi ma ich ok. 3 razy mniej. Dodatkowo zdarza się, że istniejące w PT funkcje działają nieprawidłowo, a czasem same protokoły nie działają tak jak powinny (chociażby STP /VTP).
Co ważne - program dostępny jest w wersjach na różne systemy operacyjne (czytaj - również na Linuxa).

Link na deser:
CBT Nuggets CCNA - czyli cud, miód i orzeszki.

($.$)

Brak komentarzy: